Чим відрізняються монітори IPS, VA, TN, ADS, mini-LED та інші?

31/05/2021

Обираючи монітор для ПК, потрібно врахувати велику кількість характеристик: діагональ, роздільну здатність, частоту оновлення, перелік відеоінтерфейсів, можливість регулювання кута нахилу та висоти підставки. Але основним все ж таки є тип матриці, адже саме від нього залежить сфера використання монітора: для фотографів, геймерів, кіноманів чи всього потроху:)

TN

TN — найстаріший і найдешевший тип рідкокристалічних (РК) екранів, який, тим не менше, не втрачає актуальності. Попри низьку статичну контрастність (500:1, замість чорного кольору — темно-сірий), вузьку кольорову гаму (фотографічний стандарт sRGB до 75 %, кінематографічний NTSC до 50 %) та малі кути огляду (особливо вертикальні), лише TN має чесний апаратний відгук GtG 1 мс. Тоді як для інших типів матриць якшо і заявлений відгук 1 мс, то це лише програмне прискорення MPRT. Простіше кажучи, якщо ви затятий геймер, особливо в жанрі кіберспортивних ігор (CSGO та Dota 2), то ваш вибір однозначно TN.

IPS

IPS — практично повна протилежність TN. Статична контрастність вища (1000:1, щоправда замість чорного — темно-фіолетовий), кольорова гама ширша (sRGB до 130 %, NTSC до 100 %), кути огляду з усіх сторін досягають максимальних 178 градусів. Але при цьому IPS є найповільнішою РК-матрицею з апаратним відгуком до 8 мс і програмним прискорення до 4 мс. Саме IPS-монітори, особливо після ручного калібрування, найкраще підходять для професійної обробки цифрових фотографій. Нещодавно у IPS з'явився трохи спрощений, зате суттєво здешевлений аналог — ADS, який поки що використовується переважно у моніторах китайських брендів другого ешелону.

TN-panel-versus-IPS.jpg

VA

VA — загальна назва цілої групи РК-матриць. Сюди входять як бюджетні SVA, WVA та EWV ( відбірні екземпляри TN з трохи кращими кутами огляду, але все ще тьмяною кольоровою гамою; використовуються у ноутбуках та моноблоках), так і вже більш преміальна MVA. Саме цей тип матриць має найвищу статичну контрастність 3000:1 і, як результат, справді глибокий чорний колір та практично повну відсутність «засвітів» (неровномірність підсвітки по куткам екрану, притаманну TN та IPS, хоча це й не є гарантійним випадком). 

Кольорова гама MVA, залежно від спеціалізації монітору, може бути як посередині між TN й IPS, так і навіть ширшою за IPS (ультра широкоформатні кінематографічні монітори з технологією HDR). До того ж, лише MVA можна зробити сильно вигнутим. Час відгуку MVA є вищим ніж у TN, але нижчим ніж у IPS (апаратно 4 мс). Тому це оптимальний вибір для сюжетних, не мультиплеєрних ігор. Враховуючи переваги MVA, компанія Samsung навіть поступово відмовляється від власного типу матриць PLS. А от перевертати з альбомного в портретний режим MVA-монітори не можна — через специфічну форму пікселів падає чіткість зображення. Ще одним недоліком MVA є чітко виражена міжпіксельна сітка, через що більш помітними є «биті» пікселі (один-два непрацюючих пікселя теж не є гарантійним випадком).

b32.jpg

OLED та mini-LED

Поки що рідко використовуються у монітарах, зате активно у телевізорах, ноутбуках та смартфонах. OLED — це єдиний не рідкокристалічний тип матриць. У нього зображення формують беспосередньо світлодіоди, що дає дуже високу яскравість, але матриця може років через п'ять почати «вигорати» (падіння яскравості, залишкові артефакти зображення). Розумним балансом між РК-матрицями та OLED є технологія mini-LED. В її основі лежать довговічні рідкі кристали (транзистори), зате кількість світлодіодів підсвітки, завдяки зменшенню їх розміру, зросла в рази. При цьому практично усі характеристики зображення вищі, ніж у класичних РК, а собівартість нижча ніж у OLED.

oled-vs-led.jpg

Висновки

Отож, найбільш універсальними є VA-монітори — вони цілком задовольняють потреби кіномана, геймера та просто середньостатичного користувача ПК. Монітори з ТN-матрицею є сенс купувати лише в умовах дуже обмежених фінансів, або ж якщо ви професійний кіберспортсмен (моделі з частотою оновлення 240 Гц). Нарешті, фотографам найкраще підійде IPS з природно точною кольоропередачою. Ну і з цікавістю спостерігаємо за впровадженням mini-LED — цілком ймовірно, що в майбутньому ця технологія витіснить усіх конкурентів.

Читайте також:
Xiaomi відмовляється від бренду Mi
Всі давно звикли, що після назви Xiaomi обов’язково йде “фірмова приставка” з двох букв “Mi”, але Xiaomi вирішила поступово відмовлятися від цього бренду і тепер в назві буде використовуватися просто “Xiaomi”. Хто був уважний, то помітив, що на останній презентації Xiaomi, де був представлений новий
24/08/2021
Кінець епохи: LG покидає ринок смартфонів
Сьогодні, 5 квітня компанія LG Electronics офіційно оголосила про закриття мобільного підрозділу. Кількома місяцями раніше були чутки, що LG збирається продати мобільний підрозділ, але як бачимо цього не вдалося зробити, тому компанія прийняла рішення про згортання діяльності в цьому напрямку. За сл
05/04/2021
MicroLED телевізори від Samsung на 110 та 99 дюймів надійдуть у продаж до кінця березня
Нещодавно ми відповідали на питання чому за технологією MicroLED майбутнє у статті під назвою “Що таке MicroLED? Технологія, яка замінить OLED?”, а тепер на презентації під назвою Unbox & Discover Samsung представила ще дві моделі MicroLED телевізорів з діагоналями 110 та 99 дюймів. Якщо пригада
28/02/2021
Нещодавно переглянуті
Меню
Привіт! Допомогти ?