Чим відрізняються монітори IPS, VA, TN, ADS, mini-LED та інші?

31/05/2021

Обираючи монітор для ПК, потрібно врахувати велику кількість характеристик: діагональ, роздільну здатність, частоту оновлення, перелік відеоінтерфейсів, можливість регулювання кута нахилу та висоти підставки. Але основним все ж таки є тип матриці, адже саме від нього залежить сфера використання монітора: для фотографів, геймерів, кіноманів чи всього потроху:)

TN

TN — найстаріший і найдешевший тип рідкокристалічних (РК) екранів, який, тим не менше, не втрачає актуальності. Попри низьку статичну контрастність (500:1, замість чорного кольору — темно-сірий), вузьку кольорову гаму (фотографічний стандарт sRGB до 75 %, кінематографічний NTSC до 50 %) та малі кути огляду (особливо вертикальні), лише TN має чесний апаратний відгук GtG 1 мс. Тоді як для інших типів матриць якшо і заявлений відгук 1 мс, то це лише програмне прискорення MPRT. Простіше кажучи, якщо ви затятий геймер, особливо в жанрі кіберспортивних ігор (CSGO та Dota 2), то ваш вибір однозначно TN.

IPS

IPS — практично повна протилежність TN. Статична контрастність вища (1000:1, щоправда замість чорного — темно-фіолетовий), кольорова гама ширша (sRGB до 130 %, NTSC до 100 %), кути огляду з усіх сторін досягають максимальних 178 градусів. Але при цьому IPS є найповільнішою РК-матрицею з апаратним відгуком до 8 мс і програмним прискорення до 4 мс. Саме IPS-монітори, особливо після ручного калібрування, найкраще підходять для професійної обробки цифрових фотографій. Нещодавно у IPS з'явився трохи спрощений, зате суттєво здешевлений аналог — ADS, який поки що використовується переважно у моніторах китайських брендів другого ешелону.

TN-panel-versus-IPS.jpg

VA

VA — загальна назва цілої групи РК-матриць. Сюди входять як бюджетні SVA, WVA та EWV ( відбірні екземпляри TN з трохи кращими кутами огляду, але все ще тьмяною кольоровою гамою; використовуються у ноутбуках та моноблоках), так і вже більш преміальна MVA. Саме цей тип матриць має найвищу статичну контрастність 3000:1 і, як результат, справді глибокий чорний колір та практично повну відсутність «засвітів» (неровномірність підсвітки по куткам екрану, притаманну TN та IPS, хоча це й не є гарантійним випадком). 

Кольорова гама MVA, залежно від спеціалізації монітору, може бути як посередині між TN й IPS, так і навіть ширшою за IPS (ультра широкоформатні кінематографічні монітори з технологією HDR). До того ж, лише MVA можна зробити сильно вигнутим. Час відгуку MVA є вищим ніж у TN, але нижчим ніж у IPS (апаратно 4 мс). Тому це оптимальний вибір для сюжетних, не мультиплеєрних ігор. Враховуючи переваги MVA, компанія Samsung навіть поступово відмовляється від власного типу матриць PLS. А от перевертати з альбомного в портретний режим MVA-монітори не можна — через специфічну форму пікселів падає чіткість зображення. Ще одним недоліком MVA є чітко виражена міжпіксельна сітка, через що більш помітними є «биті» пікселі (один-два непрацюючих пікселя теж не є гарантійним випадком).

b32.jpg

OLED та mini-LED

Активно використовуються в телевізорах, ноутбуках та смартфонах. OLED — це єдиний не рідкокристалічний тип матриць. У нього зображення формують беспосередньо світлодіоди, що дає дуже високу яскравість, але матриця може років через п'ять почати «вигорати» (падіння яскравості, залишкові артефакти зображення). Розумним балансом між РК-матрицями та OLED є технологія mini-LED. В її основі лежать довговічні рідкі кристали (транзистори), зате кількість світлодіодів підсвітки, завдяки зменшенню їх розміру, зросла в рази. При цьому практично усі характеристики зображення вищі, ніж у класичних РК, а собівартість нижча ніж у OLED.

oled-vs-led.jpg

Висновки

Отож, найбільш універсальними є VA-монітори — вони цілком задовольняють потреби кіномана, геймера та просто середньостатичного користувача ПК. Монітори з ТN-матрицею є сенс купувати лише в умовах дуже обмежених фінансів, або ж якщо ви професійний кіберспортсмен (моделі з частотою оновлення 240 Гц). Нарешті, фотографам найкраще підійде IPS з природно точною кольоропередачою. Ну і з цікавістю спостерігаємо за впровадженням mini-LED — цілком ймовірно, що в майбутньому ця технологія витіснить усіх конкурентів.

Читайте також:
Головне за тиждень: коли чекати новий Android 14, QD-OLED телевізор від Samsung на 77-дюймів, фільм від Рідлі Скота на Galaxy S23 Ultra
Швидкий перехід до новин: Нейромережа відмовилась написати мотиваційний лист 77-дюймовий QD-OLED телевізор від Samsung Рідлі Скотт зняв короткометражку на Samsung Galaxy S23 Ultra Android 14: коли очікувати запуск нової версії ОС? Новий Google Pixel 7 Pro на половину Samsung Нейромережа від
08/02/2023
Що показала Apple на березневій презентації?
Березнева презентація Apple була повною несподіванок, хоча частину представлених новинок аналітики передбачали задовго до офіційної презентації. В цьому матеріалі ми лаконічно розповімо про найголовніші моменти презентації, яка відбулася 8-го березня. Новий колір iPhone 13 Вже стає традицією, що A
14/03/2022
ТОП-10 найкращих ігор 2022 року
Новий 2022 рік буде справді крутим для геймерів. Нарешті вийдуть ігри-довгобуди, які переносилися вже кілька років: Elden Ring, Dying Light 2 і Starfield. Також повернуться із забуття давні серії: Company of Heroes, Test Drive Unlimited та, звісно ж, S.T.A.L.K.E.R. І це далеко не повний список. У ці
10/01/2022
Залишити коментар
Нещодавно переглянуті
Меню
Привіт! Допомогти ?