Як правильно заряджати iPhone?
Не секрет, що акумулятори смартфонів - це розхідний матеріал, тобто в будь-якому випадку, з часом вам доведеться його замінити. Власники техніки Apple як ніхто переживають за стан акумулятора, адже його здоров'я можна відстежувати безпосередньо у налаштуваннях без встановлення сторонніх застосунків, на відміну від пристроїв на Android. Тому як у нових, так і у досвідчених юзерів iPhone часто постає питання: як правильно заряджати iPhone?
Зважаючи ще й на той факт, що починаючи з iPhone 12 компанія Apple не додає зарядний пристрій до комплекту.
Чи обов'язково заряджати iPhone оригінальним зарядним блоком?
Реноме компанії Apple безперечно побудовано не лише на стабільності та швидкості роботи її пристроїв, але й на власній екосистемі, адже Apple Watch приєднується тільки до пристроїв Apple, AirPods краще звучать з iPhone, а фішки як Spatial Audio просто не підтримуються при підключенні до Android.
Зважаючи на це, можна зробити закономірний висновок, що пристрої Apple краще за все заряджати лише “рідним” зарядним блоком, проте, по-перше, компанія Apple вже не додає до комплекту зарядний блок, а по-друге, це не можна вважати аксіомою, адже на ринку існує багато відповідних варіантів зарядних блоків, які сертифіковано для роботи з iPhone, наприклад, від бренду Belkin.
Існують варіанти, що підійдуть для заряджання двох пристроїв, адже мають два виходи Type-C, також є і гібридний пристрій - це зарядний блок, який має функцію павербанка. Є потужніші, що підходять для заряджання не лише iPhone, але й MacBook. Хоча, судячи з тестів останніх iPhone 16 та 16 Pro, максимальна потужність їх заряджання не переважає 30 ватів, тому якщо обирати зарядний пристрій виключно для iPhone можна зупинитися на відмітці 30 чи 45 Ватів.
При підборі зарядного блоку варто зважати на те, яким кабелем ви вже користуєтесь: із класичним входом Type-A чи сучасним Type-C. Адже актуальні зарядні пристрої Apple постачаються з виходом Type-C і без комплектного кабелю, тоді як у Belkin є варіанти з Type-A та комплектним кабелем під роз'єм Lightning.
Чого точно не варто робити - купляти найдешевші зарядні пристрої без сертифікатів якості та захисту, адже це може спричинити швидший вихід з ладу акумулятора iPhone, бувають випадки, що контролер смартфона взагалі блокує заряджання від такого роду зарядних пристроїв.
Чи можна заряджати iPhone зарядкою від MacBook?
Якщо ви вже власник ноутбука від компанії Apple, то знаєте, що у комплекті з MacBook досі додають зарядний пристрій потужністю від 30 до 140 ватів, залежно від моделі ноутбука, покоління та потужності його процесора. І якщо для пересічного користувача заряджання смартфона невеликим блоком на 30 ватів не викликає остраху, то перед приєднанням до блоку 140 ватів можна трішечки задуматись: “А не бабахне?”. Ні, нічого поганого зі смартфоном не станеться, адже розумний контролер як смартфона, так і зарядного блоку не допустить подачу надмірної напруги на пристрій.
Варто зважати на те, що усі актуальні зарядні пристрої до MacBook мають вихід Type-C, себто за відсутності відповідного кабелю (можливо, ваш MacBook з MagSafe, а iPhone з Lightning), потрібно буде придбати окремий кабель Type-C\Type-C чи Type-C\Lightning.
Якщо ж ваш MacBook та iPhone заряджаються по Type-C - можна використовувати комплектний кабель, як від iPhone, так і від MacBook. Якщо у вас iPhone 12 і новіше, то у комплекті до вашого iPhone вже йшов кабель з роз'ємом Type-C і можна використовувати його.
Чи треба повністю розряджати iPhone, щоб відкалібрувати акумулятор?
З часів розповсюдженості Ni-Cd (нікель-кадмієвих) та Ni-Mh (нікель-метал-гідридних) акумуляторів існує думка, що раз на пів року акумулятор у пристрої потрібно розрядити до нуля та зарядити до 100%, щоб прибрати так званий “ефект пам'яті”.
“Ефектом пам'яті” називають хімічний процес, коли акумулятор нібито "пам'ятав" рівень свого розряду і при наступних циклах заряджання-розряджання віддавав лише ту кількість енергії, яку "запам'ятав". Тобто, якщо акумулятор кілька разів заряджали, наприклад, від 40%, не дочекавшись повного розряду, він "звикав" до такого режиму роботи та надалі віддавав менше енергії, себто з часом мав запас лише 60% від загального об'єму. Тому такому виду акумуляторів (Ni-Cd та Ni-Mh) і належало через певний час роботи проходити повний цикл заряд-розряд.
У сучасних літій-іонних акумуляторах, які використовуються в смартфонах, ноутбуках, електромобілях та інших пристроях, ефект пам'яті практично відсутній або дуже незначний. Це пов'язано з іншою хімічною структурою таких акумуляторів. Тому можна заряджати iPhone у будь-який зручний момент, не боячись, що він “запам'ятає” цей рівень заряду. Спеціально розряджати його до нуля, як ви зрозуміли, не потрібно, адже це лише сприяє швидшому зносу акумулятора. До речі, калібрування акумулятора відбувається щоразу, коли ви завантажуєте нову версію iOS.
Ба більше, згідно з останніми дослідженнями впливу заряджання на Li-Ion акумулятори, експерти профільних видань про техніку радять тримати акумулятор iPhone в діапазоні від 20 до 80%. Не дарма в iOS 18 з'явився режим “Ліміт заряджання”, що зупиняє процес поповнення заряду на відмітці 80%.
Чи можна користуватися iPhone під час заряджання та заряджати iPhone вночі?
Питання, що викликає неабиякі суперечки та тривожить користувачів, насправді не має однозначної відповіді з боку компанії Apple, проте на офіційному сайті зазначено наступне: “Під час заряджання акумулятор нагрівається, унаслідок чого термін його служби може зменшуватися”.
Відповідно, якщо під час процесу заряджання ви додатково будете навантажувати iPhone ресурсоємними застосунками, на кшталт, ігор чи програм для монтажу відео, буде нагріватися і процесор, що в цілому збільшить температуру смартфона та вплине на здоров'я акумулятора. Високі температури однозначно погіршують здоров’я акумулятора iPhone, що вказано на офіційному сайті: “Бажано не використовувати й не заряджати пристрій, якщо температура навколишнього середовища перевищує 35 °C, оскільки це може призвести до незворотного скорочення терміну служби акумулятора”.
Тоді чи можна під час заряджання сидіти в TikTok\Instagram\YouTube? Так, можна, але не бажано. Виявляється, що найкращим методом для заряджання, як не дивно, є нічна зарядка і це вказано навіть на офіційному сайті Apple, цитую: “iPhone можна заряджати кожної ночі, навіть якщо акумулятор розряджено не повністю. Щойно акумулятор повністю зарядиться, iPhone автоматично припиняє заряджання, тож пристрій може лишатися підключеним до джерела живлення протягом ночі. Якщо рівень заряду акумулятора опуститься нижче 95%, заряджання автоматично поновиться”.
Себто, лишаючи iPhone на зарядці на ніч ви ним не користуєтесь, відповідно, заряджання автоматично оптимізується таким чином, щоб зранку ви отримали заряджений пристрій, паралельно уникаючи надмірного нагріву пристрою.
Чи шкодить iPhone бездротове заряджання та MagSafe?
Зручність, відсутність необхідності підключати кабель, сучасний дизайн зарядних пристроїв, можливість “примагнітити” повербанк з MagSafe до iPhone - це чудові переваги бездротового заряджання.
Якщо ж говорити безпосередньо про сам метод заряджання, то він не є шкідливим для акумулятора, адже він використовує принцип електромагнітної індукції. Коли ви кладете iPhone на зарядний пристрій, створюється магнітне поле, яке індукує електричний струм в акумуляторі телефону.
Проте бездротове заряджання може трохи нагрівати акумулятор, чим спричиняти його швидший знос, але сучасні зарядні пристрої мають захист від перегріву. Наразі немає наукових доказів того, що бездротове заряджання значно скорочує термін служби батареї, а рівень електромагнітного випромінювання від бездротових зарядних пристроїв дуже низький і не перевищує допустимих норм.
Варто зауважити, що зазвичай бездротове заряджання трохи повільніше за дротове, але це не критично для більшості користувачів, тим паче якщо лишати iPhone на зарядній станції на всю ніч.
Натомість новенька серія iPhone 16 підтримує швидке бездротове заряджання до 25 ватів та до 15 ватів із зарядною станцією, що підтримує стандарт Qi2. З іншого боку, швидка бездротова зарядка може більше нагрівати батарею, тому краще використовувати стандартний режим заряджання.
Чи можна заряджати iPhone від ПК або MacBook?
Так, ви можете заряджати iPhone від ПК! Це один із найпоширеніших способів підзарядки смартфона, особливо коли під рукою немає зарядного пристрою. Зазвичай заряджання від ПК відбувається повільніше, ніж від оригінального зарядного пристрою, оскільки порти USB на комп'ютерах зазвичай мають меншу потужність.
Щоправда, заряджання від MacBook чи іншого сучасного ноутбука на Windows може бути швидшим, аніж від класичного стаціонарного ПК, адже ноутбуки, що мають роз'єм USB Type-C з підтримкою технології Power Delivery віддають високу потужність для заряджання під'єднаних пристроїв. А роз'єм Thunderbolt 4 на MacBook не лише передає до 100 ватів потужності, але й зображення на 8К дисплей та забезпечує швидкість передачі даних PCI Express 32 Гбіт/с.
Як правильно заряджати iPhone?
Підсумуймо, основні рекомендації яких варто дотримуватися, щоб зберегти здоров'я акумулятора iPhone:
- Не заряджати iPhone дешевими зарядними пристроями та кабелями, що не мають відповідної сертифікації та функцій захисту від короткого замикання тощо.
- Не навантажувати iPhone “важкими” іграми та застосунками під час процесу заряджання.
- iPhone можна заряджати не оригінальним (проте сертифікованим, найкраще made for Apple) зарядним пристроєм та зарядкою від MacBook.
- Не проводити самостійних сеансів “калібрування” акумулятору за допомогою повного розряджання та подальшого заряджання до 100%.
- Встановити ліміт заряджання до 80% у налаштуваннях iPhone.
- За можливості заряджати iPhone вночі, коли ви взагалі не користуєтесь пристроєм.
- Бездротове заряджання не шкодить акумулятору iPhone, якщо використовувати сертифіковані зарядні пристрої із захистом від перегріву.
- iPhone можна заряджати від ПК та MacBook, проте у випадку настільного ПК, заряджання може бути повільнішим.