Назад

Що таке Wi-Fi 2.4 ГГц та 5 ГГц? Чим відрізняються стандарти Wi-Fi b\g\n\ac та ax?

Досі терпиш повільний інтернет та сваришся з провайдером за кожен мегабіт? А якщо скажу, що причина "зависання" не у швидкості провайдера, а у твоєму маршрутизаторі
Сьогодні вже багато смартфонів підтримують 5 Ггц, а у тебе ще роутер "роздає" тільки 2.4 Ггц? Не тормози, зараз розкажу у чому відмінність діапазонів, плюси та мінуси, а також що значать стандарти Wi-Fi модуля твого смартфону. 

200103-wireless-router-al-1156_599e8ac8520f4ed16975a4d5694f72e3.nbcnews-fp-1024-512.jpg

2.4 ГГц vs 5 ГГц: плюси та мінуси

Головна різниця між частотними діапазонами 2.4 та 5 Ггц у:
1) швидкості передачі сигналу. Якщо говорити про швидкість, то тут повністю виграє 5-ти герцова частота. Завдяки малій завантаженності радіоефіру і 17-ти каналам (як мінімум!) сигнал швидше "йде" до користувача.
Останнім часом діапазон частот 2.4 Ггц дуже перевантажений. Ноутбук для роботи, смартфон (навіть декілька!), робот-пилосос, портативна колонка, можливо, ще й смарт-лапма у спальні чи інша розумна техніка для дому - і це далеко не весь список гаджетів, які працюють від WiFi практично у кожній домівці. 
А оскільки діапазон в 2.4 Ггц  має лише три канали, сигнали точок доступу часто "плутаються" та заважають один одному. Уяви багатоповерхівку, де у кожній квартирі є свій маршрутизатор і усі вони "зустрічаються" на каналах частоти 2.4 Ггц! Так і виходить, що у квартиру "залітає" одна швидкість сигналу від провайдера, а до гаджету доходить лише частина "пирога". 
При роботі на частоті в 5 Ггц ця проблема не виникає і сигнал максимально швидко та без втрат дійде до твого гаджета.

106_1.jpg

2) площі покриття. У цьому плані значно більшу дальність розповсюдження сигналу має частота 2.4 Ггц. Їй, на відміну від сигналу на частоті 5 Ггц, не заважають стіни, стелі, двері і інші перешкоди. Це особливо помітно у багатокімнатних квартирах та будинках, у великих офісних приміщеннях і т.д.
На частоті 5 Ггц сигнал залежить не тільки від товщини перешкоди (стіна, двері), а й від кута між перешкодою та роутером: чим більше кут "відходить" від перпендикулярного, тим важче сигналу подолати цю "проблему".
Але у цьому мінусі є і свій плюс. Через те, що на 5 ГГц сигнал далеко не "йде", він не плутається з іншими сигналами. Тобто ні твій сусід геймер, ні твоя дружина зі своїми онлайн серіалами не будуть "красти" твій інтернет. 

unnamed_1_5_0.jpg

Якщо коротко, то плюси 2.4 Ггц у великій площі покриття та можливості підключення практично усіх гаджетів. Мінус - у слабшому сигналі та загальній завантаженості частоти.
Перевагою 5 Ггц є вільніші канали для передачі сигналу, завдяки чому інтернет працює набагато швидше. Недоліки у відносно невеликій зоні покриття (у великому приміщенні одним маршрутизатором не обійтись) і неможливість підключення доволі великої кількості техніки (у тому числі, більшість смарт гаджетів для дому).  

2.4 Ггц

Характеристики

5 Ггц

54 Мбіт/с Швидкість передачі даних 600 і більше Мбіт/с
Дуже завантажені Завантаженість каналів Менш завантажені
70 і більше метрів Радіус дії до 30 метрів

 

 

70+ метрів

7-10,5+ метрів

10,5+ метрів

49+ метрів

21+ метрів

 

Прохідність перешкод:

Відкрита місцевість (100% сигнал)

Підлога та стеля (10-15%)

Міжкімнатна стіна (15%)

Вікно (70%)

Дерев'яні двері (30%)

 

30 метрів

3-4,5 метрів

4,5 метрів

21 метрів

9 метрів

Практично усіх Підключення пристроїв Лише частини, багато гаджетів не підтримують цю частоту

 

Як дізнатись, на що спроможний твій гаджет? Покоління Wi-Fi 4, Wi-Fi 5 та Wi-Fi 6

Де ж відображається "здібність" гаджету працювати на частоті 5 ГГц? Зазвичай це вказується у технічних характеристиках пристрою. Якщо пишуть, що підтримується Wi-Fi за стандартом 802.11ac (покоління Wi-Fi 5), тоді все ОК, гаджет без проблем буде ловити сигнали на частоті 5 ГГц. 
Якщо вказаний стандарт 802.11a/b/g (також покоління Wi-Fi 5), то діапазон 5 ГГц буде недоступний (лише 2.4 ГГц). 
Ще є варіант стандарту 802.11n покоління Wi-Fi 4: у такому випадку гаджет може підтримувати 5 Ггц, але з обмеженнями у швидкості (в залежності від гаджета). Перевірити це можна лише підключившись зі смартфона до точки доступу, бо у характеристиках виробник рідко пише конкретну частоту (2.4 чи 5 Ггц).
Крім того, існує порівняно новий стандарт 802.11ах. Він не дуже розповсюджений, проте новенькі айфони 11-ї серії працюють на ньому і чудово справляються з частотою в 5 Ггц. Стандарт називають поколінням Wi-Fi 6 і він гарантує найшвидшу передачу сигналу в 11 Гбіт/с. Мінус - "роздають" сигнали на такій частоті поки лише декілька маршрутизаторів: RT-AX88U від Asus, AP7060DN від Huawei та серія моделей AP630, AP650 і AP650X від Aerohive Networks. Також буквально на днях, Xiaomi випустила зовсім свіженький Mi AIoT Router AX3600: це Wi-Fi 6, який може похизуватися аж 7-ма антенами (дві з них орієнтовані на 2.4 Ггц, чотири - на 5 Ггц і одна - на AIoT). 

airpods1_big.jpg

Які смартфони підтримують 5 ГГц?

На сьогодні доволі багато смартфонів підтримують 5-герцовий WiFi. Серед них такі найбільш популярні моделі як:

І це далеко не весь список. Тому проблем з вибором потужного смартфона для швидкого інтернету, як бачиш, немає. Є більш бюджетні гаджети, є флагмани з дорожчих лінійок - обирай за своїми можливостями та на свій смак.

Як обрати роутер?

Якщо говорити про роутери, то зараз ринок пропонує доволі великий вибір маршрутизаторів, які "роздають" сигнал на частоті 5 ГГц. Xiaomi, Tenda, TP-Link, ASUS, Mercusys та інші - і це далеко не весь перелік виробників, які "випускають" маршрутизатори.

hipertextual-huawei-es-senalada-dejar-vulnerables-sus-routers-ciberataques-2019472043.jpg

Проте, оскільки не всі пристрої "ловлять" 5-герцовий сигнал, то оптимальним варіантом є роутер, який працює як на 2.4 ГГц, так і на 5 ГГц. Тоді у тебе не виникне проблем ні з підключенням "старенького" планшету, ні з конектом новенького флагману.
Якщо тобі треба потужний роутер на велику компанію чи комерційне приміщення, то підійде маршрутизатор Wi-Fi ASUS BRT-AC828. Цей "звір" дає швидкість в 800 Мбіт за секунду, підтримує VPN  і витримує одночасне підключення до 250 пристроїв! 
 

Wi-Fi ASUS BRT-AC828.jpg

Дуже стильно виглядає маршрутизатор Wi-Fi ASUS Blue Cave. Роутер має сучасний футуристичний дизайн та "роздає" сигнал зі швидкістю 600 Мбіт/секунду. Цього більш, ніж достатньо для приватного будинку та квартири.

Wi-Fi ASUS Blue Cave.jpg

Якщо говорити про більш доступні за ціною моделі, то можеш розглянути маршрутизатори від компанії Tenda. Наприклад, Маршрутизатор Wi-Fi Tenda AC10U. Це швидкий роутер, який чудово підійде для ігроманів та тих, хто полюбляє дивитися фільми і серіали онлайн. 
Хороший варіант роутеру - TP-Link Archer C20 AC750. Маршрутизатор стандарту 802.11ас, з роздачею в 300 Мбіт/с, прикольним дизайном та приємним цінником. 

Якщо гаджет підтримує, але не "знаходить" 5 ГГц частоту?

І таке буває. Якщо ти твердо впевнений, що твій гаджет добре "сприймає" сигнали на частоті 5 ГГц, роутер точно їх "роздає", а зв'язку так і немає, то можна спробувати наладити конект вручну. 
Для цього зайди у налаштування безпровідної мережі та  зміни параметри каналу: обери один зі статичних каналів та вистав ширину, наприклад, 40 МГц. Спробуй під'єднатися знову. Досить часто такі "ігри" з налаштуваннями допомагають "подружити" маршрутизатори та гаджети на хвилі 5 ГГц.

До речі, дуже важливо правильно розмістити роутер. Краще встановлювати його в центральній частині квартири: так більше шансів, що ти зловиш сигнал у будь-якій точці приміщення.

Крім того, не забувай, що на якість сигналу впливають і деякі звичні побутові прилади (наприклад, мікрохвильова піч, радіотелефон і т.д.), тому не став гаджети біля них.

Важливий момент - правильне положення антен: вони повинні "дивитися" угору і це не просто для краси, це фізика - так сигнал краще "розтікається" у просторі.

jcnf.jpg

So, не тормози і переходь на частоту 5 ГГц! Це простий і доступний варіант збільшити швидкість передачі сигналу та зберегти свої нерви =) 

Читай також:

Як підключити інтернет до роутера TP-Link — інструкція від КТС
- Tenda AC10U - коли для розваг немає перешкод
- КТС: Продавці рекомендують роутер ASUS RT-AC51U
- Дальнобойный Wi-Fi-роутер: обзор Mercusys AC12

Особистий кабінет
Привіт! Треба допомога ?