Windows 11: що нового та коли можна оновитися?
Через шість років після виходу Windows 10, компанія Microsoft нарешті представила повністю нову операційну систему для настільних ПК і ноутбуків — Windows 11. Вона отримала кардинально перероблений графічний інтерфейс та велику кількість вагомих функціональних нововведень. Отож, коротенько розповімо про найважливіші зміни.
Архітектурні рішення
На рівні ядра ОС Windows 11 реалізована підтримка нових процесорів з гетерогенною архітектурою x86_64 (наприклад Intel Alder Lake), яка об'єднує потужні та енергоефективні ядра, по аналогії зі смартфонами ARM big.LITTLE. Теперь одна програма може використовувати не тільки потужні або енергоощадні ядра, а й одночасно всі разом.
Щомісячні дрібні оновлення Windows 11 будуть важити в середньому вдвічі менше, ніж «легендарні» кількагодинні оновлення Windows 10. До того, більшість оновлень будуть встановлюватися у фоновому режимі без необхідності перезавантажувати ПК. Масштабні оновлення, які будуть додавати нові функції, виходитимуть не щопівроку, як було у «Десятці», а лише раз на рік.
Дизайн і ергономіка
Меню «Пуск» отримало новий дизайн: перемістилося з лівого кута екрана у центр, а від інтерактивних «плиток» відмовилися на користь класичних значків програм. Також повернулися віджети (календар, замітки, погода тощо), за якими сумували фанати Windows 7. Тепер віджети не відображаються на екрані весь час, а знаходяться в окремому вікні, яке викликається комбінацією клавіш. Додана функція швидкого об'єднання вікон у групи (наприклад для роботи і розваг окремо) з чіткою фіксацією положення на екрані, що особливо актуально для ноутбуків. Кути вікон стали заокруглені, а шрифтом за замовчуванням став Segoe UI Variable, який краще підходить для екранів з надвисокою роздільною здатністю.
Радість для геймерів
Не обділили увагою і геймерів, вбудоване в Windows 11 меню Xbox тепер дозволяє натисканням буквально однієї кнопки отримати доступ до каталогу ПК-ігор Game Pass та хмарного геймінгу xCloud, на випадок, якщо ваш ПК не достатньо потужний. Якщо ж навпаки у вас нова потужна відеокарта GeForce RTX 3000-серії або Radeon RX 6000, то Windows 11 підтримує технологію DirectStorage для прямого доступу відеокарти до SSD M.2, що суттєво прискорює завантаження рівнів в іграх, а підтримку розширеного кольорового діапазону Auto HDR отримують навіть старенькі графічні прискорювачі.
Додана можливість встановлювати популярні Android-програми, в тому числі ігри, прямо з онлайн-магазину Windows Store (посередником виступає Amazon App Store). Завдяки технології Intel Bridge, яка в реальному часі перетворює ARM-інструкції у x86_64, зараз Android-програми трохи швидше працюють на процесорах Intel, ніж AMD.
Коли і як можна оновитися?
Рання тестова версія Windows 11 стане офіційно доступною вже через тиждень, а фінальна — на початку 2022 року. Обов'язковою вимогою для оновлення з Windows 10 на 11 є наявність модуля криптографічної безпеки TPM 2.0. У ноутбуках він вже багато років встановлюється за замовчуванням, а от настільні ПК ним почали оснащувати відносно недавно. Цим рішенням компанія Microsoft робить акцент на безпечності Windows 11, але залишає багатьох користувачів застарілих ПК без можливості оновлення ОС. Хоча, ймовірно, велика кількість справді цікавих нововведень Windows 11 стане достатньою мотивацією замінити старенький ноутбук новим або хоча б частково проапгрейдити настільний ПК.