ТОП-3 ноутбука для школярів і студентів (осінь 2024)
Школяру, навіть старшокласнику, для навчання вистачить бюджетного ноутбука до 20 тисяч гривень. Ми підібрали аж дві такі моделі: ASUS Vivobook 15 і Acer Aspire A315. Тоді як студенту, який вже визначився зі своєю майбутньою професією, потрібен у півтора рази дорожчий лептоп. Наприклад, HP Pavilion 15, який потягне ресурсоємні додатки для програмування, 3D-моделювання чи CAD-креслення. Отож, коротко розповімо про переваги та недоліки кожного з трьох ноутбуків.
Корпус у ASUS і Acer повністю пластиковий, з тією лише різницею, що перший відкривається на повні 180 градусів, а другий ні. У більш преміального HP верхня кришка та поверхня для зап'ясть рук виготовлені з алюмінію, що додає прохолоди та жорсткості. Клавіатура у всіх трьох ноутів повнорозмірна з цифровим блоком праворуч. У Acer вона чорного кольору, тому краще видно контрастні білі літери. Тоді як у ASUS і HP клава срібляста в тон корпуса, а чіткіше бачити символи допомагає підсвічування.
Дисплеї одного рівня: 15.6 дюйма FullHD, матриця IPS з колірним охопленням NTSC 45%. Для перегляду фільмів і аматорського відеомонтажу цього достатньо, але для професійного редагування фотографій доведеться підключати зовнішній монітор. Окрім відеовиходу HDMI, у Acer і HP є ще USB Type-C з режимом Display Port, що дозволяє виводити зображення аж на два монітора. А ось кіберспортсменом з цими ноутами, на жаль, не стати — частота оновлення екранів всього 60 Гц.
Звук видається на навушники через 3.5-міліметровий роз'єм або на вбудовані стереодинаміки. У Acer це найпростіші безіменні мембрани, добре хоч гучні. Тоді як у ASUS і HP вже значно приємніші вуху та навіть трохи басовиті SonicMaster і Bang & Olufsen. Окрім вищезгаданих портів присутні ще повнорозмірні USB Type-A, у ASUS на одну штуку більше. Порт Type-C у Acer і HP підтримує заряджання Power Delivery, але у ASUS компактніший блок живлення.
Акумулятори у трійки ноутбуків приблизно однакового об'єму 40 Вт*год, що забезпечує в середньому 5-6 годин веб-серфінгу. Це досягається в першу чергу завдяки енергоощадним процесорам з TDP 15 Вт. У ASUS використовується Intel Core i3-1215U з двома потужними ядрами, кожне з яких ділиться на два віртуальні потоки Hyper-Threading, і ще чотирма енергоощадними ядерцями. В свою чергу Acer побудований на базі AMD Ryzen 5 7520U з чотирма ядрами і вісьмома віртуальними потоками.
Найпотужніший процесор встановлений в НР — десятиядерний Core i5-1335U. В інтернеті ходять чутки, наче абсолютно всі процесори Intel 13 і 14 покоління працюють нестабільно. Але насправді проблема проявляється лише у флагманских моделей Core i7 і Core i9 з індексом K, тобто розблокованим множником, для настільних ПК, а ноутбуків не стосується взагалі. Охолоджується Acer однією теплотрубкою і одним вентилятором, ASUS — двома теплотрубками, а НР — вже двома вентиляторами.
Відеокарти у ASUS і Acer інтегровані — Intel UHD Graphics з 64 кластерами мікроядер і Radeon 610M архітектури RDNA2. З ігор вони добре тягнуть, наприклад, Dota 2, World of Tanks і GTA 5. Цьому сприяє двохканальна оперативна пам'ять: у ASUS 8 гігабайт розпаяно на материнській платі та ще 4 ГБ встановлено у єдиний слот SO-DIMM. Тоді як у Acer всі 16 ГБ новітнього стандарту LP-DDR5 розпаяні. Шкода, що Counter-Strike 2 і Witcher 3 стануть вже непосильним тягарем.
Зовсім інша справа HP з дискретною GeForce MX550, яка є енергоощадною версією GTX 1650. Вона потягне навіть God of War, Elden Ring і Cyberpunk 2077. Технологія NVIDIA CUDA прискорює пакетну фотообробку, відеомонтаж і 3D-моделювання. А от тензорних ядер для штучного інтелекту немає, це вже привілей старшої моделі MX570. У НР ще й два слоти оперативки і твердотільний накопичувач на цілий терабайт. Тоді як у ASUS і Acer лише на 512 ГБ, але теж швидкісного формату M2 NVMe.
Коротко підсумуємо: всі три ноутбука мають майже ідентичні екрани та батареї. ASUS вирізняється підсвічуванням клавіатури, додатковим USB портом, приємним звучанням динаміків і компактним зарядним пристроєм. Acer має 16 ГБ оперативної пам'яті DDR5, вміє заряджатися і підключати монітор через USB Type-C. HP за вищу ціну дає металевий корпус, 10-ядерний проц, дискретну відеокарту GeForce і терабайтний SSD. Але остаточний вибір, звісно ж, за вами!