Що таке ШІМ? IPS vs OLED
Що таке ШІМ? Чи, справді, ШІМ впливає на зір? Чи є ШІМ на IPS чи тільки на OLED? Не гаючи часу відразу перейдемо до відповідей. ШІМ — це абревіатура, яка розшифровується як широтно-імпульсна модуляція. Як бачимо розшифрування абревіатури мало впливає на розуміння, що ж таке ШІМ. Щоб більш зрозуміло це пояснити перейдемо до принципу роботи IPS та OLED матриць.
OLED-матриця має незмінну яскравість. Згідний, звучить дивно, адже ви можете на своєму смартфоні з OLED-екраном потягнути повзунок на спеціальній шкалі і яскравість зменшиться. Так воно і є, але насправді все набагато цікавіше. Справа в тому, що яскравість OLED матриць, справді, незмінна і для того, щоб зручно було користуватися смартфоном при недостатньому освітленні середовища, коли ви “зменшуєте яскравість” підсвітка матриці починає вмикатися і вимикатися з певними інтервалами, а відповідно є невловимі для людського ока долі секунди, коли матриця не підсвічується, а потім знову вмикається.
Ці суперкороткострокові моменти, коли матриця не підсвічуються змінюються моментами, коли підсвітка знову вмикається, тому чим нижча яскравість екрану тим довші моменти, коли матриця не підсвічується. Людське око таку швидку переміну не вловлює і замість того, щоб бачити мерехтіння, воно просто “узагальнює” тривалість вимкненої матриці та тривалість підсвічування і отримує середній результат — нижчу яскравість. Висновок: чим триваліші паузи, коли матриця не підсвічується тим нижча яскравість. Нижче є зображення по якому легко можна розібратися з тим, що таке ШІМ на OLED матрицях.
В чому проблема ШІМ?
В мережі ви легко можете знайти відгуки користувачів, які стверджують, що при тривалому користуванні смартфоном з OLED матрицею на низькій яскравості у них болять очі, з’являється мерехніння в очах, а інколи навіть головні болі. Особисто я, протягом останніх 4-х років користуюся смартфонами з OLED-матрицею і не відчуваю абсолютно ніякого дискомфорту. Нижче є декілька варіантів смартфонів з OLED-екранами.
Якщо ви відчуваєте, що вам з ШІМ на OLED некомфортно, то ви можете перети на IPS, де навіть при низькій яскравості ніякого мерехтіння, а відповідно і негативного впливу на зір немає. Однак тут варто розуміти, що разом з IPS потрібно буде забути про Always-On Display, ідеальний чорний колір, сканер відбитків вбудований в екран. Нижче є декілька варіантів смартфонів з IPS-екранами.
Чи можна позбутися ШІМ на OLED?
Так, існує спеціальна технологія під назвою DC Dimming, яка є винаходом компанії Xiaomi. Ця технологія дозволяє зменшувати яскравість дисплея завдяки зменшенню напруги на матрицю, а відповідно мінімізується ШІМ. В інших виробників смартфонів є свої технології і навіть можна знайти сторонні додатки, які покликані мінімізувати ШІМ.
Яка ситуація з iPhone, які мають OLED-екрани? Звісно ж Apple не використовує технологію DC Dimming :). Давно відомий факт, що в iPhone при яскравості від 100% до 50% ШІМ не задіюється взагалі, але коли яскравість на iPhone з OLED-екранами знизити на відмітку менше 50%, то вступає в дію ШІМ.
Пізнавально, дякую