SBC, AAC, Qualcomm AptX HD, LDAC: що краще для музики через Bluetooth?
Навушники, які підключаються до смартфона через bluetooth, настільки заполонили ринок, що дротові навушники розглядають переважно аудіофіли, які хочуть відчути «оксамитовий відтінок середніх частот на всій ширині сцени», а для тих, хто цінує комфорт понад усе бездротові навушники — найкращий варіант, але щоб не промахнутися під час вибору потрібно елементарно прокачати свої знання в темі кодеків для музики по bluetooth:)
Що таке КОДЕК?
КОДЕК — це слово, яке складається з двох слів КОдувати і ДЕКодувати. Разом вони утворюють слово КОДЕК. Це своєрідна абревіатура-акронім. Для чого він потрібен? Наприклад у вас на смартфоні, який підтримує кодек SBC є музика формату MP3 і ви придбали навушники, які підтримують кодек SBC. Що зробить ваш смартфон? Він візьме MP3-файл розкодує його і знову закодує, а тоді передасть на навушники, які підтримують аналогічний кодек, як і смартфон і зможуть розкодувати його та відповідно відтворити за допомогою аналогового сигналу.
В чому проблема? В тому, що різні кодеки по різному стискають музику, а відповідно вона по-іншому звучить в навушниках. Перше, що варто знати при покупці навушників, що вони повинні підтримувати такий самий кодек відтворення, що й ваш смартфон і навпаки, інакше наявність певного кодека, наприклад LDAC, не даватиме вам ніяких переваг. Але варто розуміти і той факт, що підтримка конкретного кодека, що сам по собі є програмною складовою, без відповідного «хардверного» забезпечення (хороші навушники) не дасть бажаного результату, тому, якщо на навушниках за 200 гривень вказана підтримка LDAC, aptxHD і ще чогось це ще зовсім не означає, що вони звучатимуть так, як ви хотіли б.
Будь-який кодек стискає файл, який відправляється на навушники і при цьому є певні втрати, але не завжди ці втрати критичні. Наприклад, щоб зменшити «вагу» файлу кодек відсікає з треку частоти, які людське вухо не в змозі почути. Є й інші прийоми, які роблять файл «легшим» і при цьому мінімально впливають на якість звуку. Чи залежить якість звуку від того, який у вас смартфон? Так, але більшість користувачів її не відчують. Що точно залежить від смартфона — затримка звуку.
Повернемось безпосередньо до кодеків. Яка між ними різниця і який кращий? Розбиратися в цьому питанні будемо на прикладі 4-х найпопулярніших кодеків: SBC, AAC, Qualcomm AptX HD, LDAC. Звісно найбільш прогресивний на даний момент кодек — Qualcomm AptX Adaptive і він за всіма прогнозами дуже скоро замінить AptX, AptX HD та AptX LL, але поки він мало поширений, тому розглянемо більш поширену версію AptX HD:)
SBC
Це найбільш популярний кодек у світі по тій причині, що він по замовчуванню підтримується всіма навушниками та смартфонами. В його сторону є багато нарікань, але з нього все починалося і вже навіть відомо, який кодек буде його наступником — AC3. Профільні видання кажуть, що це буде міні-революція у передачі звуку по bluetooth. Доступним він буде у версії Bluetooth 5.2.
Бітрейт SBC офіційно необмежений, але фактично жоден пристрій не підтримує бітрейт для SBC вище за 328 кбіт/c.
Переваги SBC:
- підтримується всіма bluetooth-пристроями для передачі музики;
- на деяких Android-смартфонах звучить краще, ніж AAC;
- має надійне з’єднання.
Недоліки SBC:
- нерівномірне розподілення бітрейту через що високі частоти часто “завалені”;
- наявність шумів.
AAC
AAC — Advanced Audio Coding. Кодек, який використовується в пристроях Apple. Він найскладніший з точки зору обчислень, тому що базується на психоакустиці. Якщо ви використовуєте iPhone з AirPods, то звук буде на дуже високому рівні. Меломани відчують різницю з CD-якістю, але для переважної більшості вона буде непомітна. Однак якщо говорити про якість звуку, то найкраще в ціновому сегменті AirPods з iPhone зазвучать навушники від Sony — WF-1000XM3, які теж підтримують цей кодек.
Переваги AAC:
- базується на психоакустиці, тобто враховує особливості людського слуху;
- має стабільно високу якість передачі звуку при використанні техніки Apple;
- надійне з’єднання.
Недоліки AAC:
- не дуже поширений за межами екосистеми Apple;
- погано оптимізований під Android, дуже залежний від конкретного пристрою.
AptX HD
AptX HD є вдосконаленою версією кодеку aptX. Експериментальним шляхом доведено, що HD-версія може передавати звук з меншими затримками з більш високою якістю і меншим стисненням, а відповідно меншими втратами. Це той кодек на якому максимально часто спекулюють маркетологи, які змусили повірити в те, що якщо навушники мають підтримку цього кодека, то вони автоматично отримують аудіофільське звучання, але це далеко не так. Хоча на сьогодні цей кодек є своєрідною золотою серединою серед усіх.
Переваги AptX HD:
- високий бітрейт;
- широкий частотний діапазон;
- широкий динамічний діапазон;
- в переважній більшості випадків буде звучати краще за aptX, SBC та AAC.
Недоліки AptX HD:
- заяви про передачу Hi-Res аудіо більше маркетингові, ніж реальні;
- порівняно невелика поширеність навушників з підтримкою цього кодека.
На офіційному сайті Huawei не вказано, але є інформація, що свіжі навушники Huawei Freebuds 3 підтримують Bluetooth 5.2, а також aptX Adaptive.
LDAC
LDAC — один з найбільш неоднозначних кодеків, бо поруч з безперечними перевагами має суттєві недоліки. Спочатку компанія Sony, яка і народила цей кодек заявляла, що це Hi-Res, але після критичних висловлювань все таки уточнила, що це кодек наближений до Hi-Res. Загалом, існує три варіанти LDAC, правильніше сказати три режими роботи з бітрейтами — 990 кбіт\с, 660 кбіт\с и 330 кбіт\с. Проблема в тому, що далеко не завжди цей кодек працює на 990 кбіт/с, як це зазначається в маркетингових даних. Такий вибір бітрейту зроблений для того, щоб кодек міг сам налаштовувати ширину потоку даних та енергозатрати. Проблема в тому, що коли на смартфоні відображається з’єднання LDAC, то це можуть бути і мінімальні 330 кбіт/с., а повністю розкритися цей кодек може тільки на максимальній відмітці бітрейту.
Переваги LDAC:
- найвищий бітрейт серед bluetooth-навушників;
- якість відтворення близька до Hi-Res при бітрейті 990 кбіт/c.;
- широкий частотний діапазон;
- широкий динамічний діапазон.
Недоліки LDAC:
- невелика поширеність кодека, навушники, які підтримують цей кодек можна перерахувати на пальцях рук;
- нестабільне з’єднання в режимі 990 кбіт/c.;
- по замовчуванню з’єднання відбувається в режимі 330 кбіт/c.
ВИСНОВКИ
З усього вищесказаного можна зробити висновки, що дуже багато викривлених уявлень про кодеки з’явилися завдяки рекламним слоганам, особливо тут відзначився aptX HD. Також варто сказати, що з появою заміни для SBC та aptX Adaptive нас таки чекає багато приємних змін. Також варто розуміти, що Sony зі своїм LDAC теж не стоятиме на місці. Для тих, хто користується iPhone зайвий раз обирати не доводиться — AAC. Щоправда власники iPhone можуть придивитися до наушників інших виробників, які підтримують AAC, бо наприклад Sony WF-1000MX3 звучать по AAC краще навіть за AirPods Pro. Якщо ж суб’єктивно з масою об’єктивних аргументів підвести підсумки, то вищезгадані кодеки можна розташувати від кращого до гіршого по таких сходинках:
- LDAC 990 кбіт/с;
- LDAC 660 кбіт/c;
- aptX HD;
- AAC на iPhone;
- SBC;
- AAC на Android;
- LDAC 330 кбіт/с.
Дуже гарна стаття, інформативна та дуже легка до сприйняття
Не зрозуміло, чому в рейтингу LDAC 330 kbps на 7 місці.
LDAC на Андроїді можна зафорсити на 990 kbps через дев сетінги, головне навушники з підтримкою
Добре. Дякую!
Цікаво