Оперативна пам'ять ПК – невід’ємна складова частина будь-якого комп’ютера. Ця пам'ять відрізняється від тої, що використовується на жорсткому диску, адже цей тип більш швидкодіючий і слугує для негайного використання у процесі обробки та читання інформації, а не для її накопичення. Такий вид пам’яті потребує постійного джерела енергії, тобто дані не будуть зберігатися, коли комп’ютер вимкнений. Ця інформація тимчасова і використовується для обчислень.
Оперативна пам'ять – невід’ємна складова частина будь-якого ПК, ноутбука чи сервера. Вона напряму впливає на продуктивність системи, а тому важливо до її вибору підійти уважно, як до характеристик так і того яка кількість планок буде встановлюватись.
Оперативна пам'ять відрізняється від тої, що використовується для зберігання ваших даних, в ній тримається інформація, яка безпосередньо обробляється процесором
(CPU), тому її швидкість набагато вища. Що до кількості, в сучасних материнських платах для ПК, як правило, передбачено від 2 до 8 слотів; у випадку із ноутбуками інформацію про можливість та кількість вільних слотів потрібно дізнаватися у магазині або на сайті виробника.
Все, що потрібно знати про оперативний запам’ятовувальний пристрій
В ПК використовується памʼять типу DDR (Double Data Rate), що характеризується подвійною швидкістю передачі даних. За час існування вже налічується 5 поколінь ОЗП і кожне наступне покоління подвоювало пропускну здатність.
Варто відзначити, що RAM типу DDR1, DDR2 вже морально застаріла та новою не зустрічається. DDR3 та її енергозберігаюча версія DDR3L ще доступна в продажі, але використовується хіба для апгрейду існуючих компʼютерів та ноутбуків, адже вона зʼявилась ще в 2007 році. Актуальними поколіннями на сьогодні можна вважати DDR4 та DDR5.
-
DDR4 — з’явилась у 2014 році і в порівнянні з попередньою мала вдвічі вищу пропускну здатність. Також вдвічі зросла базова робоча частота і становила 3200 МГц, при цьому мала зменшений рівень енергоспоживання, для її роботи достатньо живлення напругою всього 1.2 В. На сьогодні саме DDR4 найбільш поширений тип RAM. В асортименті DDR4 можна знайти як планки памʼяті з базовою частотою для звичайних офісних компʼютерів, так і геймерські версії із завищеною частотою роботи та в цікавому дизайні, в тому числі підтримкою RGB.
-
DDR5 — сучасне покоління оперативної памʼяті, яка вже кілька років використовується в ПК та ноутбуках. Як і попередні, DDR5 знову подвоїла пропускну здатність та частоти роботи. В той же час покращилась енергоефективність. DDR5 — гарний варіант для потужних ігрових ПК, робочих станцій та, звісно, для ентузіастів overclocking.
Яку памʼять обрати між DDR4 та DDR5 буде залежати від потреб користувача, роботи, що виконуватиметься та характеристик системи. Звісно, нове покоління має певні переваги та все ж варто обрати ту памʼять яка найкраще підійде для виконання тої чи іншої роботи
Як обрати оперативну пам’ять?
Для початку визначаємось із обʼємом. Базовий обʼєм оперативки на сьогодні 8 ГБ. Це рівень, якого буде достатньо для офісної нескладної роботи, навчання та гортання інтернет сторінок. Якщо говорити про складні завдання, геймінг чи обробку фото або ж відео варто обрати 16 або 32 ГБ памʼяті. Якщо ж ПК для хардкор юзера, що не бажає компромісів, хоче отримати комфортний 4К-геймінг в сучасних ААА-проектах або планує працювати з великими 3D-проектами звертаємо увагу на 32 та 64 ГБ памʼяті.
Не забуваємо про частоту, адже чим вона вища, тим швидше буде опрацьовуватись інформація, що загалом позитивно вплине на продуктивність системи. Якщо вибір полягає між двома варіантами з однаковою частотою памʼяті, зверніть увагу на таймінги. В характеристиках таймінги вказуються числовим значенням, та найчастіше зазначається CL-затримка, для DDR5 приклад вказаних таймінгів CL30, CL32, CL36.
Звісно, не забуваємо про дизайн. Існують в продажі як звичайні планки памʼяті з відкритими платами та чіпами, так і памʼять обладнана радіаторами охолодження різного дизайну, а також із встановленою RGB підсвіткою.
Ціна оперативної пам’яті залежить від її характеристик, загальної продуктивності, дизайну та виробника. Вибирати найкраще памʼять відомих виробників, адже це гарантує стабільність роботи. Найпопулярнішими виробниками комплектуючих вважаються:
-
Kingston – найбільший незалежний виробник оперативної пам’яті у світі зі штаб-квартирою у Каліфорнії;
-
G. Skill – тайванська фірма, відома своїм широким і сучасним асортиментом RAM;
-
Corsair – американський виробник, їх продукція розрахована на ігрові комп’ютери, тому надзвичайно потужна;
Всі ці фірми представлені у інтернет-магазині КТС, де на оперативну пам’ять ціна коливається від декілька сотень до декілька тисяч гривень, в залежності від типу, об'єму та пропускної здатності оперативки.