Вибираємо ноутбук: нетбук, офісний, мультимедійний, ігровий чи ультрабук?

Попри зростаючі, наче на дріжджах, продажі планшетів, наймасовішим класом мобільних комп'ютерів лишаються ноутбуки, котрі ще називають заморським словом «лептопи». Великий за площею екран, фізична клавіатура, «джентльменський набір» портів та роз'ємів та, що найважливіше, можливість обрати операційну систему (Windows, Linux чи Mac OS X) і, як результат, софт під конкретні потреби – ось чому за ноутбуки досі голосують гривнею. А діляться ноутбуки на п'ять основних категорій і про кожну з них ми розповімо детально.

Нетбуки

Словом «нетбук» називають лептопи з діагоналлю екрану від 10 до 12 дюймів, тобто гранично компактні, легкі й недорогі. Їхнє основне призначення – веб-серфінг, редагування електронних документів та перегляд фото і відео. З цими завданнями нетбуки справляються чудово, а от для більш ресурсомістких задач потужності їхнього процесора не вистачає.

Використовуються у нетбуках процесори Intel Atom, Celeron і Pentium (енергоефективні моделі з пониженою частотою), а також чипи AMD серій C та E. Оперативної пам'яті у нетбуків 2 або 4 Гбайт, а жорсткий диск має об'єм від 320 до 500 Гбайт. Окремим підкласом нетбуків є “хромбуки” (від англ. Chromebook) – теж компактні лептопи з обов'язковою операційною системою Google Chrome OS.

Офісні ноутбуки

Якщо збільшити діагональ екрану нетбука до 14-15 дюймів, а процесор і решту компонентів (графічний прискорювач, оперативну пам'ять та жорсткий диск) лишити без суттєвих змін, то вийде офісний ноутбук. Через демократичну ціну і невисоку, хоч і достатню, швидкодію їх жартома називають «робочими конячками». Такі ноутбуки вирізняються практичними матеріалами корпусу (матовий, стійкий до подряпин пластик) і зручною клавіатурою, у якої навіть є блок цифрових клавіш, потрібний бухгалтерам для фінансових обрахунків.

Офісні ноутбуки, тому і називаються офісними, що беруть їх, переважно, завдяки низькій ціні (великими партіями для підприємств). Хоча при стаціонарному використанні велика, порівняно з нетбуками, діагональ екрану буде перевагою. Нарешті, ігрові ноутбуки варто обирати тим, хто грається не в простенькі соціальні, а у так звані «хардкорні» ігри: футбольні, фентезійні рольові, шутери, стратегії й автоперегони.

Мультимедійні ноутбуки

Оптимальними для домашнього використання є збалансовані по ціні й можливостям мультимедійні ноутбуки. Діагональ їхнього екрану коливається від 15 до 17 дюймів, а продуктивність вища, ніж у офісних моделей. Так, основою мультимедійних лептопів є старші двоядерні (Intel Pentium з високою частотою) або чотириядерні процесори. Де-юре мобільні чипи Intel Core i3 та i5 мають два фізичні ядра, але де-факто завдяки технології Hyper-Threading віртуальних ядер у них чотири. Компанія ж AMD у данному сегменті ноутбуків представлена процесорами A4 та А6.

Процесорні ядра AMD A4 та А6 слабші за Intel Pentium та Core i3, але інтегровані графічні прискорювачі AMD Radeon обганяють Intel HD Graphics. З одного боку, мультимедійні ноутбуки оснащені значно більш потужною дискретною графікою AMD Radeon чи NVIDIA GeForce, яка і використовується в іграх і не лише (наприклад, під час редагування фотографій та відеомонтажу). З іншого боку, інтегровані графічні рішення AMD можуть працювати в парі з дискретними, створюючи зв'язки Dual Graphics. Проте, технологія AMD Dual Graphics коректно працює далеко не з усіма сучасними іграми, вже не кажучи про неоптимізовані застарілі.

Обов'язковим для мультимедійних ноутбуків вважається об'єм оперативної пам'яті від 4 до 6 Гбайт (зараз лише сам веб-браузер Google Chrome «з'їдає» до 1,5 Гбайт). Об'єм жорсткого диску теж варто вибирати побільше (750 Гігабайт чи 1 Терабайт): для прикладу, папка з сотнею RAW-фотознімків може важити до 2 Гбайт, а один фільм у FullHD-якості – до 30 Гбайт. Дисковод же DVD-RW стане у нагоді колекціонерам дисків, котрі досі довіряють фізичним, а не віртуальним носіям інформації, наприклад геймерам чи меломанам.

Ігрові ноутбуки

Вибрати підходящий ноутбук для ігор, мабуть, найскладніше, адже потрібно досягти еквілібріуму між потужністю процесора і відеокарти та їхнім нагрівом у тісному корпусі. Існують спеціалізовані геймерські моделі (Dell Alienware, ASUS ROG та MSI GT/GS), але коштують вони непристойно дорого. Тому середньостатистичному геймеру розумніше обрати, по суті, мультимедійний ноутбук з топовими у даній ціновій категорії процесором і відеокартою. Мова йде виключно про чипи Intel Core i5 та і7 (аналогами від AMD тут варто знехтувати) та дискретну графіку GeForce 730M і 830M або Radeon HD 8750M і R7 250 (або моделі цих же серій NVIDIA і AMD з вищим порядковим номером).

На такому “залізі” повинні працювати хоча б на мінімальних налаштуваннях графіки навіть найвибагливіші ігри: Battlefield, Crysis та Metro. Тоді як менш вимогливі ігри – FIFA, Dota, World of Tanks – будуть плавно працювати на середніх чи високих налаштуваннях тривимірної картинки. При виборі відеокарти потрібно звернути увагу на роздільну здатність екрану ноутбука: для 1920×1080 точок потрібна дещо потужніша графіка, ніж для стандартного 1366×768. Оперативної ж пам'яті має бути щонайменше 6 Гбайт, тому що деякі сучасні ігри, наприклад Call of Duty: Ghost, при меншому об'ємі ОЗУ вперто відмовляється запускатися.

Ультрабуки

Найсучаснішим і, ймовірно, найбажанішим класом ноутбуків є ультрабуки – швидкі, витончені і здатні довго-довго працювати без підзарядки (від 5 до 10 годин). Їхній тонкий корпус може бути зроблений із міцного пластику, карбону чи алюмінієво-магнієвого сплаву. Найпоширеніша діагональ екрану – 13 дюймів, хоча бувають виключення. Високою швидкодією і енергоефективністю ультрабуки завдячують процесору Intel Core i5/i7 (компанія AMD не змогла популяризувати свою альтернативу ультрабукам – слікбуки) та твердотільному накопичувачу. Варіантів використання SSD може бути два: єдиний «твердотіл» великого об'єму (128-256 Гбайт) або гібридна дискова підсистема (місткий HDD плюс невеличкий SSD для кешування часто використовуваних даних).

То який же все-таки обрати?

Для роботи в «польових умовах», тобто далеко від розетки електромережі і тримаючи ноутбук на власних колінах, найкраще підходять ультрабуки. Вони не обмежують користувача ні у швидкодії, ні у діагоналі екрану. Якщо ж бюджет обмежений, то економною альтернативою ультрабуку стане нетбук. Для дому, тобто навчання і розваг, розумно обрати мультимедійний ноутбук. Він, звісно, громіздкіший, за ультрабук чи нетбук, проте переносити його потрібно хіба що з однієї кімнати в іншу.


Нещодавно переглянуті
Меню
Привіт! Допомогти ?