Центральний процесор комп’ютера – це ключовий елемент системи, який керує усіма робочими процесами: відповідає за швидкість обробки даних, виконання команд і роботу в цілому. Тому одним з перших пунктів під час збірки нового персонального комп’ютера є вибір ЦПУ, який відповідатиме всім вимогам
Процесори: що це і як працює
Процесор – це головний обчислювальний блок. Він має вигляд чипа, який складається з величезної кількості транзисторів, об’єднаних в групи, та відповідає за всі операції, які проходять на комп’ютері. ЦПУ взаємодіє із материнською платою, підключаючись до неї за допомогою спеціального роз’єму (сокета). Без цього елемента робота комп’ютера неможлива, тому користувачі, які збирають чи удосконалюють ПК, починають вибір нових пристроїв саме з процесора.
Зараз на українському ринку представлені CPU від двох компаній-гігантів: Intel та AMD. Кожна із них має своїх прихильників, а її пристрої мають певні особливості
Процесори компаній Intel
Процесори Intel – найбільшого виробника в світі – мають такі характеристики:
- Низький рівень споживання енергії.
- Висока продуктивність в комп’ютерних іграх, складних відеоредакторах та програмах для 3D-моделювання, програмування.
- Надійний зв’язок з оперативною пам’яттю.
Недоліком пристроїв Intel є висока ціна та регулярні оновлення сокетів, що інколи ускладнює модернізацію ПК: часто разом із заміною процесора необхідна і заміна материнської плати.
Процесори бренду AMD
Компанія вважається другою по виробництву ЦПУ, а процесори AMD мають такі плюси:
- Показують велику продуктивність при виконанні багатотипних завдань;
- Сокети попередніх моделей часто сумісні з новими, що полегшує удосконалення ПК;
- Якісна інтегрована графіка.
- Доступна ціна.
При цьому продукція бренду гірше взаємодіє з оперативною пам’яттю, відрізняється більшим енергоспоживанням та нижчою продуктивністю в складних програмах.
Ключові технічні характеристики процесорів
- Тип сокета – роз’єму для приєднання до материнської плати. Від нього залежить сумісність материнки і ЦП. Сокети Intel та AMD несумісні між собою, а також кожен бренд має кілька їхніх варіантів.
- Кількість ядер. Ядро – це фізичний вузол, який за один такт виконує один потік команд – математичних та логічних операцій. За один момент часу ядро може виконувати одне завдання і перемикатися між кількома завданнями, обираючи більш пріоритетні. Сучасні багатопоточні моделі виконують паралельно 2 потоки завдань. Відповідно, чим більше ядер має процесор, тим більше завдань одночасно він може виконувати. Їх кількість варіюється від 2 до 64. А найбільшу продуктивність показують 64-ядерні моделі з 128 потоками, однак ціна за них доволі висока.
- Тактова частота вимірюється у мегагерцах (МГц) та відповідає кількості операцій, виконуваних за певний проміжок часу. Швидкість роботи залежить від цього показника. Нинішні моделі працюють в діапазоні тактової частоти від 2,7 ГГЦ до 4,5 ГГЦ.
- Графічне ядро призначене для виконання операцій, пов’язаних з графікою в комп’ютерних іграх, фільмах.
- Покоління: обидва відомі бренди регулярно випускають нові моделі пристроїв. Новинки мають певні покращення характеристик: збільшення кількості транзисторів, зменшення енергоспоживання, додатковий функціонал (графічний, обсяг кешу тощо).
- Архітектура – внутрішня будова пристрою, яка впливає на якість виконання завдань.
Наведені технічні характеристики є ключовими показниками якості роботи процесора, однак ними не обмежується вибір пристрою.
Як обрати процесор для комп’ютера
- Сокет має відповідати роз’єму на материнській платі вашого ПК.
- Кількість ядер: для офісного чи навчального комп’ютера можна купити 2-ядерну модель з 4 потоками, для ігор і програм середньої складності необхідна 8-ядерна або 16-ядерна модель, а от для складних завдань знадобиться процесор на 32 ядра (64 потоки) чи навіть 64-ядерна модель на 128 потоків.
- Тактова частота так само залежить від призначення ПК: 2,7-3 ГГЦ – оптимально для домашнього комп’ютера, а моделі з тактовою частотою 3,8-4,5 ГГЦ успішно справлятимуться із серйозними програмами та іграми.
- Графічне ядро: інтегрована графіка підійде для офісних завдань, перегляду full hd відео, але вона не замінить повноцінної відеокарти.
- Розгон – це штучне збільшення тактової частоти, яке краще не проводити без спеціальних знань. Якщо потрібен процесор з максимальним значенням, краще купити «розігнані» моделі від виробника.
- Техпроцес відповідає за розмір процесора і щільність розташування його складових. Відповідно у 14-нанометровому пристрої складові встановлюються тісніше, ніж у 22-нанометровому.
Де купити процесор для ПК?
Купити процесор в магазині КТС – це найкраще рішення, адже разом з високоякісною технікою ви отримуєте ще й низку інших переваг:
- Великий асортимент моделей процесорів від провідних брендів Intel та AMD.
- Можливість купити пристрої в наших магазинах у Рівному, Львові, Івано-Франківську, Тернополі, Луцьку, Одесі, Сарнах, Ужгороді.
- Швидка доставка замовлень з інтернет-магазину Новою Поштою, Укрпоштою, Ipost і КТС-доставкою.
- Зручні варіанти оплати, а також кредит, розстрочка, оплата частинами.
- Професійна допомога у виборі процесора і гарантія від виробника на всі товари.