Що таке MicroLED? Технологія, яка замінить OLED?
Сьогодні в смартфонах та іншій смарт-електроніці здебільшого використовуються OLED-екрани. Останнім часом навіть бюджетні смартфони все частіше переходять на такий тип матриці, але це зовсім не означає, що OLED-дисплеї не мають слабких сторін. Вигорання, посередня енергоефективність, обмежена яскравість — далеко не повний перелік слабкостей дисплеїв такого типу. Вже давно мережею ходять чутки, що техно-гіганти інвестують мільйони доларів в розвиток MicroLED - технологія, яка теоретично має прийти на зміну OLED.
Наприклад, Apple не так давно купила компанію по виробництву MicroLED під назвою LuxVue. Між іншим, Samsung теж вже кілька років грає м’язами і привозить на міжнародні виставки телевізори на базі MicroLED, а це теж багато про що говорить.
Що ж це за технологія, в чому її головні переваги перед OLED та коли чекати її масового використання будемо розбиратися далі. Ключова відмінність OLED та MicroLed у матеріалах виготовлення. OLED в якості пікселів використовує органічні елементи, а MicroLED неорганічні на основі нітриду галію (Gallium Nitride). Головний плюс того, що в MicroLED використовуються неорганічні світлодіоди в тому, що вони не вигоряють. Нагадаємо, що вигоряння є однією з головних претензій до OLED.
Якщо порівнювати OLED та MicroLED, то отримаємо такий результат:
- на OLED-екранах пікова яскравість приблизно 1200-1500 ніт (наприклад Galaxy S21 Ultra), а на MicroLED пікова яскравість може сягати 5000 ніт;
- використання органічних пікселів суттєво скорочує термін служби таких екранів. MicroLED з використанням неорганічних елементів має необмежений термін служби;
- MicroLED може похвалитися нижчим споживанням енергії, ніж OLED;
- MicroLED може складатися з декількох панелей, що дозволяє йому бути модульним в той час як OLED може складатися тільки з однієї панелі;
- мінімальна частота оновлення MicroLED 120 Гц, в той час як на OLED 240 Гц — максимальна.
Чому на ринку так мало гаджетів з MicroLED дисплеями і чому ті що є, наприклад модульний телевізор на 146 дюймів від Samsung під назвою The Wall (стіна), коштує космічних грошей. Все тому, що технологія достатньо нова і не налагоджене масове виробництво. Таж сама історія, як колись було з OLED.
Інсайдери стверджують, що в 2023 році Apple почне випускати перші пристрої з використанням MicroLED і швидше за все це будуть Apple Watch. Все сходиться. Саме цей гаджет потребує вищої енергоефективності (фактично єдина претензія до годинників Apple) та яскравості, а MicroLED одним “пострілом” вирішить обидва нюанси. Однак Apple не буде першою, оскільки смарт-годинник з екраном MicroLED вже встигла випустити компанія Konka. Годинник має назву Konka Aphaea Watch.
Отже, прихід MicroLED на заміну OLED — питання часу, оскільки він маючи всі переваги OLED такі як: ідеальний чорний колір та чудові кути огляду позбавляється проблеми вигоряння, має суттєво вищу яскравість, менший час відгуку і потенціал до модульності. Як тільки технологія стане більш дешевою чекаємо перші смарт-пристрої на масовому ринку.