IP68 - захист гаджету чи рекламний хід?
Вологозахищеними пристроями вже не здивувати пересічного користувача. Цікаво те, що мода на такі пристрої з’явилася, завдяки японським жінкам - їх любов до постійного користування гаджетами, навіть під час прийняття ванни, зумовила необхідність появи захисту від води. Реклама змусила суспільство повірити в те, що наша техніка отримала панацею і може у буквальному сенсі, завжди бути разом з нами.
Наразі, усі топові моделі смартфонів відомих брендів не можуть обійтися без помітки Waterproof та зазначення стандарту захисту, який виглядає як дві англомовні літери та цифри - IPXX. Замість XX, виробники зазначають цифри, які і пояснюють, якому ступеню захисту відповідає пристрій. IP - це абревіатура, яка прийшла з англійської мови та перекладається як “захист від проникнення”. Використовується це у спеціальному класифікаторі, який потрібен для виробників пристроїв, в яких передбачений захист від попадання пилу чи рідини. Даний класифікатор є універсальним, тому застосовується і для цифрових пристроїв широкого призначення, і для спеціалізованих приладів, які використовуються в екстремальних умовах. Перша цифра в коді IP демонструє наскільки захищений пристрій від попадання фізичних твердих частинок усередину. Тобто, один пристрій створений таким чином, що навіть маленькі частинки пилу не зможуть проникнути у начинку, а інші захищені тільки від крупного піску. Друга цифра коду - це ступінь захисту від рідини. Варто зазначити неймовірно важливу інформацію, якою часто нехтують користувачі - будь-який прилад з поміткою навіть максимального захисту від рідини, захищений лише від прісної води. Солона морська вода чи присутність якоїсь хімічної речовини у воді, наприклад бензину, створює повністю непридатні умови для працездатності пристрою. Усі домішки у рідині можуть спровокувати початок процесу окислення металевих частин та інших важливих для роботи компонентів.
Ступені захисту
Отже, розглянемо детальніше ступені захисту, які пропонує застосовувати класифікатор.
Починаючи з меншого, ми говоримо про найбільш незахищені пристрої, IP0X і IPX0 - це ступені повної відсутності будь-якого захисту від пилу та рідини. Звичайно, виробники не зазначають це на гаджетах, тому такі помітки у магазинах цифрової техніки не зустрічаються. Наступні ступені IP1X і IPX1 означають захист від контакту із великими твердими предметами діаметром понад 50 мм та крапель води, які попадають на пристрій під прямим кутом. Тобто, пристрої із даним ступенем захисту захищені від контакту із великими поверхнями тіла, як от рука, а також, теоретично здатні витримати попадання крапель під ідеально прямим кутом, що звичайно на практиці малоймовірно. Від крапель, які попадають на пристрій вже під кутом 15 градусів, захищені пристрої із ступенем захисту IPX2.
Ступінь IP2X означає здатність пристрою не контактувати із твердими предметами діаметром понад 12.5 мм, наприклад це можуть бути пальці користувача. Третій рівень у класифікаторі IP3X і IP3X відповідно, призначається для пристроїв, які здатні працювати при попаданні розпиленої води, а також захищені від контакту з предметами діаметром понад 2,5 мм. Тобто, пристрої даного рівня можуть залишатися працездатними під дощем, якщо звичайно, його краплі падають у ідеально вертикальному стані чи під кутом до 60 градусів, що контролювати в реальних умовах вкрай важко.
Наступним рівнем є IP4X і IPX4 - пристрої із даної групи витримають дію бризок води, під будь-яким кутом падіння, а також володіють необхідною захисною оболонкою, яка унеможливлює попадання предметів діаметром менше 1 мм, наприклад кабелів чи скріплюючих елементів приладів. Від IP5X та IPX5 вже можна очікувати більшого - пристрої із такою поміткою вважаються пилозахищеними, адже навіть при попаданні пилу усередину, пристрій буде здатен працювати. А от, що стосується рідини, то пристрій 5-го ступеня впорається із водними струменями слабкого тиску та часом впливу близько трьох хвилин.
Останнім ступенем захисту від пилу є повна пилонепроникність. Вона позначається як IP6X та гарантує, що ваш гаджет має все необхідне, щоб уникнути пошкоджень від твердих частинок будь-якого розміру, а тому такі пристрої підійдуть для користувачів, які працюють в запилених умовах, часто подорожують чи полюбляють екстремальні види відпочинку. Що стосується ступенів захисту від рідини, то IPX6 означає лише стійкість до струменів води великого тиску, а от вже наступні рівні - IPX7 і IPX8 пов’язані із зануренням пристроїв.
Але, при тестуванні, занурення відбувається в ідеальних лабораторних умовах, у чистій прісній воді, на глибині або менше, або більше одного метра протягом 30 хвилин. Гаджети опускаються у воду при дотриманні необхідних кутів, щоб у рідини було менше шансів дістатися усередину корпусу. Також варто зазначити, що виробник проводить свої експерименти на спеціальних тестових зразках, які не використовувалися як у реальному житті.
Умови експлуатації
Відповідно в таких пристроях відсутня навіть мінімальна деформація корпусу та не знизилася здатність ущільнюючих оболонок захищати внутрішні компоненти. Тому, сподіватися на стовідсоткову водозахищеність не варто - якби виробник був настільки ж впевненим, то не рахував потрапляння рідини причиною зняття гарантії з пристроїв. У сучасних умовах, вихід пристрою з ладу через потрапляння води, рахується як недотримання правил експлуатації, а отже варто замислитись, чому ж кожний виробник знімає з себе відповідальність.
Мода вимагає від виробників гаджетів все нових і нових рішень, але реальність змушує користувачів техніки бути пильними – наші, хоч і потужні та сучасні мобільні пристрої, залишаються такими ж тендітними. Будь-які прописані ступені захисту не можуть перетворити електроніку та зробити її придатною для «дружби» із водою. Тому, якщо вирішили придбати пристрій із поміткою IP67 або IP68, знайте, що отримуєте додатковий бонус у ситуаціях, коли попадаєте разом із гаджетом під дощ чи випадково проливаєте на нього стакан води.
Ясно, що не треба демонструвати сміливий ентузіазм та пірнати разом із своїм смартфоном в океан для фотографування Великого коралового рифу – для підводних зйомок та інших екстремальних умов створені відповідні аксесуари та спеціалізована техніка.
Висновок
Захищені пристрої, у будь-якому випадку, мають більше шансів залишитися неушкодженими і зберегти особисті дані користувача, а тому вони мають велику перевагу перед звичайними гаджетами. На сайті ktc.ua ви можете знайти смартфони із захистом IP67 та IP68, гарнітури та портативну акустику.